Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.
Onceki
Kapat
Bekleyiniz, resim yukleniyor...
Sonraki
Sonraki
PetVet
Pzt - Ct  09:30 - 20:00
Pazar  10:00 - 18:00

Dermatofitosiz, kedi ve köpekleri etkileyen bir mantar enfeksiyonudur.

En sık enfeksiyon yapan türler Microsporum canis, Microsporum gypseum veya Trichophyton mentagrophytes.dir. Dermatofitosiz, insanlara ve diğer hayvanlara kolayca bulaşır. Bulaşma enfekte deri, tüy kontamine olmuş eşyalar ve toprak yolu ile olur. Sporlar dış ortamda çok uzun zaman canlı kalabilmektedir. Dolayısı ile tedavi sürecinde çevre temizliği mutlaka yapılmalıdır. Dermotofitosiz de klinik görünüm diğer deri hastalıkları ile karışabileceği için veteriner hekim tarafından teşhisin konulması tedavi öncesi şarttır.

Mantarda görülen belirtiler
Klinik belirtiler non-spesifiktir, belirtiler deri enfeksiyonu olduğu yönünde şüphe uyandırsada “mantar” ı işaret etmez.

  • Yuvarlak şekilli tüy dökümü daha çok baş bölgesinde olmak üzere bacaklar veya kuyrukta görülen tek belirti olabilir. Tüysüz alanların etrafında ufak papuller oluşabilir. Deri de pullanma ve yangı oluşabilir. Kepeklenme görülebilir.

Teşhis
Klinik görünüm teşhiş için yeterli olamayacağı için ayrıntılı tetkikler yapılması önerilmektedir. Teşhis yöntemleri arasında kullanılan “wood lambası” teşhis için %100 güvenilir bir yöntem olmamakla beraber bazı hekimler tarafından kullanılabilir. ( patogen formların bazıları floresan ışıkta parlamazken, non patogen formlar + sonuç verebilir ) En uygun teşhis yöntemi mikroskop altında deri kazıntısının incelenmesi ve daha sonra etkenden “fungal kültür “ yapmaktır.

Tedavi seçenekleri
Mantar, insanlar ve diğer petler için oldukça bulaşıcı olduğu için çevresel temizliğin ve dezenfeksiyonun önemi unutulmamalıdır. Tedavi topikal veya oral tedavi şeklinde uygulanabilir.

  • Ufak, izole lezyonlar hiçbir tedavi uygulanmazsa 4 aya kadar bir sürede kendiliğinden iyileşebilir. (fakat bu dönemde pet,çevre için bulaştırıcı olacaktır) Topikal uygulamalar öncesi bazen tüylerin traş edilmesi düşünülebilir ancak bu duruma veteriner hekimin karar vermesi gerekmektedir.
  • Topikal tedavi seçenekleri veteriner hekiminiz tarafından belirlenmelidir.
  • Mantar aşıları ise sadece medikal tedaviye destek olarak kullanılmalıdır.
  • Sistemik tedavi yaygın mantar enfeksiyonlarında önerilebilmektedir. Ancak tedavi öncesi bir takım kan testleri yapılması önerilmektedir.
  • Bazı ilaçlar gebelikte kullanılamayacağı için böyle bir durumda veteriner hekime gebelik şüphesi varsa belirtilmelidir.
  • Mantar enfeksiyonu geçiren kedi ve köpeklerin eldivenle tutulması ve daha sonra ellerin yıkanması mutlaka izlenmesi gereken koruyucu önlemlerdendir.